Sredi meseca maja smo se sestali v Trbovljah. Medse smo povabili župane Litije, Šmartnega pri Litiji, Zagorja ob Savi, Trbovelj in Hrastnika. Pozabili nismo na Center za socialno delo, Zdravstveno skupnost, Dom upokojencev, Policijo…
Seveda smo povabili vse naše člane iz zasavskih občin, predstavnika ZPS. Skratka, vabljenih je bilo veliko. Tudi odziv je bil temu primeren. Člani so se odzvali 70%. Veliko pripravljenost za sodelovanje so pokazali: podžupanja Trbovelj, mag. Barbara Žgajner-Tauš, podžupanja Litije, Lijana Lovše, Karmen Rabuzini, vodja oddelka za družbene dejavnosti v Trbovljah. Tudi Občino Hrastnik je predstavljal Ljubo Zalezina iz oddelka za gospodarstvo. Iz Centra za socialno delo Trbovlje sta prišli Aleksandra Ocvirk in Maja Renko. Delovnemu sestanku sta se pridružili predstavnica Zavoda za zdravstveno varstvo iz Trbovelj vodja Mateja Hočevar in direktorica Doma upokojencev Trbovlje Danica Hren. Vabilu sta se odzvala tudi predstavnika policije iz Litije in Trbovelj Gorazd Sinjur in Boštjan Mokotar. Dogajanje sta medijsko pokrivala ETV in Radio Kum. Le iz občin Šmartno pri Litiji in Zagorja, kljub dani obljubi nismo pričakali nikogar! Škoda!
Po uvodnih besedah in pozdravih je predsednik Društva Gregor Gračner nakazal potrebnost delovnih sestankov po posameznih območjih kjer živijo naši člani. Nekatere od posebnih programov je v nadaljevanju predstavil socialni referent Rafko Jurjevčič. V svojem izvajanju se je posebej ozrl na opravljene naloge v zasavskih občinah. Marsikaj je pohvalil, tako delo socialnih poverjenikov, štipendiranje člana, pomoč ob izgradnji dvigala, uspešno reševanje prevoza dijakinje v šolo, načrtovano izgradnjo dvižne ploščadi… Predstavil je vse oblike psihosocialne pomoči. Posebej se je zaustavil pri prevozih članov z društvenim kombiji. Samo v preteklem letu smo prevozili preko 90.000 km. Seveda kakor vsi ostali programi, so tudi prevozi brezplačni, oziroma strošek društva. V nadaljevanju je predstavil pomembno preventivno dejavnost društva po posameznih šolah, oblikovanje mreže prostovoljcev in vrsto interesnih dejavnosti.
Seveda pa je pri tem opozoril na potrebo po stalnem spremljanju dogajanj in sodelovanju vseh članov z občinskimi službami v domači občini.
Vse bogato dogajanje na športnem področju je predstavil Gregor Gračner, ki je tudi vodja športa pri ZPS. V obdobju zadnjih let je bilo opravljeno res veliko nalog. Ker pa ni nič zastonj, so za izvajanje programov nujno potrebna sredstva. Prav o pridobivanju sredstev, o razpisih in različnih občinskih kriterijih je spregovorila podpredsednica društva Mirjam Kanalec. Povedala je kako trda in naporna je pot do nujno potrebnih sredstev za najnujnejše pokrivanje stroškov izvajanja programov. Ob tem da skrbimo za osnovno zadovoljevanje potreb invalidov nekatere občine v ta namen prispevajo res, res simbolično vsoto.
Po predstavitvi naših prizadevanj smo prisluhnili številnim vprašanjem članov. Pokazalo se je da je tudi v Zasavju kljub Izrednemu prizadevanju nekaterih občin, še vedno izkazana velika potreba po obojestranskem sodelovanju pri odpravljanju nepotrebnih težav. Potrebno je pohvaliti občino Trbovlje, ki ima posluh za težave gibalno oviranih. Na njih se ne odziva le z sprejetimi stališči in danimi obljubami, temveč z zelo konkretnimi dejanji. Tako smo v preteklem obdobju s pomočjo občine omogočili izobraževanje na poklicni šoli. Letos si skupaj z občino prizadevamo, da bomo uredili neoviran dostop v stanovanje našega člana. Rezultat takšnih prizadevanj je, da se Trbovlje lahko pohvalijo z priznanjem Invalidu prijazno mesto. Vendar praksa kaže da je kljub takšnemu priznanju potrebno stalno spremljanje razmer. Parkirišča, prehodi za pešce, bankomati, zimska služba.
Trboveljska podžupanja je v odgovor na predstavljene težave povedala, da se še kako zavedajo, da je prejeto priznanje predvsem zaveza za uspešno nadaljevanje. Ob težavah pri parkirnih mestih za invalide je bila izrečena ugotovitev, da gre predvsem za premajhno osveščenost celotne javnosti. Več kot pričakovano je bilo vprašanje o vračilu varstvenega prispevka, pa o možnosti zaposlitve partnerja preko javnih del in podobno. Kot nerešljivo zgleda neurejeno zagotavljanje nekaterih pripomočkov, po katere moramo celo v Avstrijo. Kakor da Slovenija še ni EU? Naj razume kdor more!
Naj zaključim. Medobčinski delovni sestanek v Trbovljah je bil dobro sprejet in ustvarjalen. Udeležba je najboljši dokaz da so v Zasavju naši člani in institucije pripravljene sodelovati. Zavest da je potrebna bistveno večja vključenost v vse dogajanje mora biti stalnica v družbenem delovanju vsakega občana, tudi invalida. In da ne gre pri odpravljanju ovir le za neke »projekte za invalide«, temveč gre za kakovost življenja vseh občanov.