Likovna razstava – »Moja Slovenija«

Novice Splošno

Velika odprta mednarodna razstava slikarjev VDMFK, ki slikajo z usti ali nogami

V Jožefovi galeriji  v Domu Marije in Marte v Logatcu je bila 13. decembra 2024 otvoritev razstave slikarjev, ki jo je pripravila Založba UNSU z direktorico Klaro Soss, odprl pa župan občine Logatec Berto Menard. Ob tem je poudaril: da nobena slika ni zagrenjena, vsako delo izraža neko svetlobo,» oglejte si jih, razmišljajte in počutite se svobodni.«

Med šestdesetimi slikami je večina del slikarjev tetraplegikov, članov Likovne sekcije pri Zvezi paraplegikov Slovenije, ki so člani Mednarodnega združenja VDMFK in ki slikajo z usti ali nogami. Na razstavi so bili prisotni: polnopravna člana Vojko Gašperut  in Benjamin Žnidaršič, naš slikar Željko Vertelj, Dominik Lozar in Erik Pibernik ter akademski slikar Stjepan Perković iz Hrvaške, akademska slikarja Dejana Bačko iz Srbije in Mladen Sekulić iz BiH. Na razstavi pa sta bila tudi vnuk Florian in pravnuk Philipp, ustanovitelja VDMFK - Arnulfa Erica Stegmanna.

Velik poznavalec umetnostne zgodovine, slikarjev in njihovih del Jaka Racman, ki je povezoval program, je na kratko predstavil organizacijo, ki združuje slikarje, ki ne morejo uporabljati rok in se lahko likovno izražajo le s slikanjem z usti ali nogami, že od leta 1956. O razstavi pa je povedal: »Slikarska razstava »Moja Slovenija« že z naslovom evocira slavno agitatorsko kampanjo, ki je v predpripravah na zgodovinsko osamosvojitev Slovenije (pre)budila narodno zavest; in razstavljene slike vsem razlikam navkljub vsebinsko preigravajo danes vse preveč nostalgično občutje hvaležnega ponosa in vznesenosti, ki nas prežema ob pogledih na prepoznavne kadre, izluščene simbole slovenske identitete; od markantnih prezentacij do igrivih, intimnih trenutkov kulturne krajine domovine Slovenije,… njenih spomenikov in njenih ljudi.« In še: » Navdihujoča moč umetniškega ustvarjanja je v dozdevni lahkosti in brezmejnosti otipljiv dokaz zmožnosti premagovanja vseh tuzemskih omejitev ter med obiskovalci (od otrok v vrtcih in šolah dalje) širi prepotrebno zavest za odprto sprejemanje drugačnosti ter spoštovanje izkušenj, ki zaznamujejo življenje posameznika.«

Duo Eden nas je  simpatično popeljal z Goričkega v Piran, v Ribnico in na koncu s pesmijo - Slovenija, od kod lepote tvoje, zaokrožil uradni del otvoritve.

Razstavo je postavil  Janez Kovačič, ogledate pa si jo lahko . do 31. januarja 2025. V dopoldan pa so pripravili tudi likovno delavnico za osnovnošolce iz Logatca.

Image-18954

Različnost je ZAKON Novice Splošno

ZADNJI OBISK V TEM ŠOLSKE LETU JE TOKRAT PRIPADAL OŠ 8 TALCEV - LOGATEC

Tokrat smo se v sklopu našega projekta "Različnost je zakon" odpravili na Osnovno šolo 8 talcev, kjer smo ozavestili osnovnošolce o življenju z invaldnostjo in o morebitnih ukrepih za preprečevanje poškodb, ki lahko posamezniku spremenijo življenje.
Image-18947

Različnost je ZAKON Novice Splošno

DVA OBISKA V ENEM TEDNU NA OŠ ZBORA ODPOSLANCEV KOČEVJE

S projektom Različnost je zakon smo dvakrat obiskali Osnovno šolo Zbora odposlancev Kočevje.
Image-18938

Novice Splošno

4. KROG IN ZAKLJUČEK ATLETSKE LIGIGE

Atletinje in atleti našega društva zaključili tekmovanje v ligi ZPS-Ormega MM
Image-18936

Novice Splošno

LARA NEDELJKOVIĆ UBRANILA NASLOV DRŽAVNE PRVAKINJE

Naše paraplesalke odlične na državnem prvenstvu v Račah
Image-18933

Novice Splošno

ČETRTI, ZAKLJUČNI KROG RIBIŠKE LIGE ZPS V RADVANJU

Ekipa ribičev našega društva sodelovala tudi v zaključnem krogu lige
Image-18942

Novice Splošno

DAN ZA NARAVO, SPOMINE IN TOVARIŠTVO

Izlet s priklopniki do Koseškega bajerja, živalskega vrta in po poti spominov in tovarištva.
Image-18927

Novice Splošno

OBISKALI SMO UČENCE NA OSNOVNI ŠOLI KOMENDA-MOSTE

Projekt »Različnost je zakon« smo predstavili učencem tretjega razreda na podružnični šoli Moste
Image-18923

Novice Splošno

NAŠ MATEJ BRAJKOVIČ SVETOVNI PRVAK V HEYBALLU

Na svetovnem prvenstvu v heyballu v Avstraliji je naš najboljši biljardist postal svetovni prvak
Image-18919

Novice Splošno

TRETJI KROG ATLETSKE LIGE ZPS ORMEGA MM

Naše  atletinje in atleti uspešno nastopili v tretjem krogu lige ZPS Ormega MM
Image-18926

Novice Splošno

MED BLOUDKOVIMI NAGRAJENCI TUDI NAŠE ŠPORTNICE

Bloudkove nagrade so prejele tudi štiri naše paralimpijke
Image-18915

Novice Splošno

SPOMLADANSKO SREČANJE V OBČINI RIBNICA

Spomladansko srečanje Društva paraplegikov – dan sprostitve, smeha in povezovanja.
Image-19039

Novice Splošno

NA LETOŠNJEM KAMPU NA PUNATU JE ODPADLO TEKMOVANJE

Zveza paraplegikov Slovenije je skupaj z Wake Board Hrvaška letos izvedla že trinajsti kamp za slovenske paraplegike.
Image-18912

Novice Splošno

OBISK SNG OPERA IN BALET LJUBLJANA

Ljubitelji kulturne umetnosti so si v SNG Opera in balet ogledali Verdijevo opero Nabucco
Image-18910

Novice Splošno

POGOVOR Z DR. BORUTOM GUBINO

Strokovno predavanje urologa dr. Boruta Gubine v društvenih prostorih
Image-18909

Novice Splošno

PARALOKOSTRELKA ŽIVA LAVRINC PETA V RIMU

Močan veter je zaznamoval paraevropski pokal v paralokostrelstvu v Rimu
Image-18905

Novice Splošno

OBISK NARODNE GALERIJE – BAROK V SLOVENIJI

Ljubitelji umetnosti smo si v Narodni  galeriji ogledali razstavo Barok v Sloveniji
Image-18904

Novice Splošno

GOZDNA TERAPIJA – ARBORETUM VOLČJI POTOK

Naši člani so preživeli nekaj prijetnih uric v naravi.
Image-18901

Novice Splošno

DRUGI KROG ATLETSKE LIGE ZPS-ORMEGA MM

Naši atleti so nastopili v 2. krogu lige ZPS-Ormega MM
Image-18899

Novice Splošno

JERCA JE PRAZNOVALA VISOK JUBILEJ

Naša članica je praznovala visok jubilej
Image-18895

Različnost je ZAKON Novice Splošno

OB MLADOSTNIH UTRINKIH NA OŠ DRAGOMELJ

Predstavitev arhitekturnih ovir na Osnovni šoli Dragomelj